Polskie Radio Dzieciom

"Co dwie sztuki to nie jedna"  - najnowsza wystawa w warszawskiej Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 15:00
Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, to nie tylko ważne artystycznie wystawy i spotkania, ale także edukacja kierowana zarówno do najmłodszych odbiorców sztuki, do ich rodziców i nauczycieli.
Audio
  • Zofia Dubowska i Anna Zdzieborska o wystawie "Co dwie sztuki to nie jedna" w Zachęcie (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_16.02.2020.
Wystawa Co dwie sztuki to nie jedna w Narodowej galerii Sztuki Zachęta
Wystawa "Co dwie sztuki to nie jedna" w Narodowej galerii Sztuki "Zachęta"Foto: Dominika Kucner

W "Kulturalnej Strefie" Martyna Chuderska rozmawiała z zaproszonymi gośćmi o najnowszym projekcie, który od niedawna można zobaczyć w Zachęcie. "Co dwie sztuki to nie jedna” to instalacje przestrzenne wymyślone przez artystów z dużym udziałem dzieci.

To właśnie najmłodsi artyści w wymyślaniu eksponatów mieli do powiedzenia najwięcej. Skąd ten pomysł? - Rodzic z dzieckiem są od dawna bardzo ważnymi widzami w Zachęcie. I na dodatek panuje taki trend, że dorośli artyści coraz częściej zapraszają własne dzieci do współtworzenia wystaw. Rodzic przecież często tworzy w domu, rozmawia o przygotowaniach do wystawy i dziecko jest w pewnym sensie towarzyszem tego procesu. Więc my też postanowiliśmy zaprosić  artystów wraz z dziećmi. Jest to dziewięć rodzin, które tworzyło prace z myślą o innych dzieciach - tłumaczy gość Kulturalnej Strefy, Zofia Dubowska, kierownik działu edukacji w Zachęcie. - Bardzo ważny jest dla nas nie tylko kontakt dziecka ze sztuką, ale także ten wspólny kontakt dziecka i rodzica. Żeby to rodzic był jego przewodnikiem i żeby się uczyli od siebie nawzajem - dodaje kuratorka.

Wystawa w Zachęcie stworzy nowe pole dla doświadczenia sztuki. Izabela Chlewińska z Tomaszem Bergmannem i pięcioletnim Miłoszem zbudowali tam rodzinną instalację performatywną "Ciało”. Jaśmina Wójcik z córkami Zoją i Leą zaprosiły publiczność do wspólnego budowania baz z bezpiecznych, naturalnych materiałów. Zbigniew Rogalski z synem Tymonem stworzą pracę inspirowaną wspólnym czytaniem - instalacja „W poszukiwaniu straconego czasu” zabierze widzów w epicentrum śnieżycy stworzonej z tysięcy liter, z przeczytanych oraz nieprzeczytanych jeszcze książek.

Wystawa czynna jest do 13 kwietnia. Można też wziąć udział w warsztatach dla dzieci towarzyszących ekspozycji.

Gośćmi Kulturalnej Strefy były:  kierownik działu edukacji Narodowej Galerii Sztuki - Zachęty,  autorka książek o sztuce współczesnej - Zofia Dubowska oraz Anna Zdzieborska, która w Zachęcie odpowiedzialna jest między innymi za projekty kierowane do nauczycieli.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Więcej o wystawie na www.galeria.art.pl

Audycja: Kulturalna Strefa
Rozmawiała: Martyna Chuderska
Gość: Zofia Dubowska i Anna Zdzieborska/Narodowa galeria Sztuki "Zachęta" w Warszawie
Data emisji: 16.02.2020.
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***
Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca czas wolny
Zobacz także
Czytaj także

Rozmawiajmy z naturą. "Słowik i Babka Natura" w lubelskim teatrze Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:46
Babcia Dora mieszka na wsi i wcale nie jest zwyczajną Babcią – rozmawia z Matką Naturą, roślinami i zwierzętami, zna mnóstwo baśni, a jej mąż - Dziadek - jest zapalonym pszczelarzem. Ale kiedy Dziadek umiera, gospodarstwo trzeba sprzedać, a Babcia przeprowadza się do rodziny w mieście. W audycji "Kulturoteka" relacja z premiery sztuki "Słowik i Babka Natura".
rozwiń zwiń